Biopolitika u modernom društvu
Knjiga Moć nad životom oslikava čitaocu perspektivu „biopolitike“ i nudi alat pomoću koga može da promišlja mnoge savremene pojave. To je prvenstveno Fukoovo oruđe (raskrivanje jedinstva diskursa, institucija i moći, otkrivanje raznovrsnih mehanizama delovanja uspostavljenog poretka, praćenje migracija i transformacija ideja i praksi pri prelasku iz jednog društvenog sistema u drugi ili iz jednog doba u drugo itd.), iskorišćeno na „njegovim klasičnim“ ali i novim temama koje zaslužuju pažnju (npr. etopolitika, upravljanje „štimunzima“ i rizikom, novi oblici autoriteta itd). Ono omogućuje da se pronađu neki skriveni šavovi savremenih društava, kako bi se mnoge civilizacijske tekovine ‒ poput prava ili medicine ‒ sagledale u njihovom naličju. Knjiga zato nije samo odličan uvod u polje biopolitike i njegov presek, koji će biti značajna dopuna danas već zaživelom diskursu o bioetici i daljem razvoju perspektive biopolitike na ovim prostorima, nego nesumnjivo i inspirativna građa za nove analize današnje stvarnosti i našeg samorazumevanja. Stručan izbor i raspored tekstova i elegantni prevodi još neprevođenih članaka čine da se ona čita lako i kada se raspravlja o složenim problemima, tako da zaslužuje da bude preporučena kako studentima, prvenstveno društvenih, humanističkih i medicinskih nauka, tako i istraživačima različitih interesovanja, ali i svakome ko želi da razume složeno tkivo savremenog sveta.
Duška Franeta
Knjiga Moć nad životom – Biopolitika u modernom društvu priređena je s ciljem da predstavi ključne tekstove iz područja biopolitičkih istraživanja i to pre svega one koji su doprineli zasnivanju jednog širokog i interdisciplinarnog područja istraživanja. Izbor je sveden na šesnaest tekstova – koji predstavljaju poglavlja knjiga, predavanja ili članke, među kojima svakako izdvajamo šest radova Mišela Fukoa kao temeljne i polazišne. Iako Fuko nije bio prvi koji je posvetio pažnju i otvorio analitički prostor za biopolitička istraživanja, danas se ispostavlja da su njegovi radovi u ovom području nezaobilazni i da predstavljaju – uprkos brojnim i često protivrečnim interpretacijama – referentnu tačku za najveći broj istraživača u ovoj oblasti.
Biopolitika u modernom društvu (Mihal Ramač, dnevni list Danas)
Nastavljajući da prati savremene tokove u društvenim naukama, prevashodno sociologiji i filozofiji, novosadski izdavač Mediterran publishing objavio je – samo nekoliko meseci pre nego što će kovid-19 postati svetski smrtonosni fenomen – knjigu Moć nad životom s podnaslovom Biopolitika u modernom društvu, koja je dobrim delom posvećena sličnim pojavama, masovninm boleštinama, u prošlim vremenima.
Pošto radovi Mišela Fukoa predstavljaju referentnu tačku za najveći broj istraživača u oblasti biopolitike, priređivači knjige Dušan Marinković i Dušan Ristić uključili su u zbornik čak šest njegovih tekstova. Ostalih deset potpisuju njih dvojica, Fernan Brodel, Đorđo Agamben, Roberto Espozito, Pol Rabinov, Nikolas Rouz, Marija Mule, Tomas Lemke, Majkl Hart i Antonio Negri, te Paolo Virno.
Ponuđeni tekstovi – bilo da je reč o predavanjima, člancima ili poglavljima iz knjiga – razrađuju različite aspekte biopolitike, pod kojom se podrazumeva organizovana moć institucija nad životom uopšte, kroz naučno-tehnološko regulisanje znanja kao novog oblika državnog nadzora nad građanima. Biopolitika, biomoć, bioetika, bioistorija i biopolitička proizvodnja danas više nisu novi pojmovi, ali su i dalje predmet različitih, često suprotstavljenih interpretacija.
U ovo koronavirusno vreme čitaocu će svakako biti najzanimljivija poglavlja Stari biološki poredak završava s 18. vekom (Brodel), Život, moć i rađanje novog biološkog poretka (Marinković/Ristić) i Upravljanje opasnostima i uvođenje bezbednosnih mehanizama (Fuko). Knjiga, međutim, obuhvata mnogo širi spektar interdisciplinarnih istraživanja društvenih praksi, odnosa, institucija i tehnologija koje su u modernim društvima omogućile prožimanje moći i života na jedan novi i dosad nepoznati način.
Kako ističe dr Duška Franeta, jedna od recenzenata, ova knjiga “nije samo odličan uvod u polje biopolitike i njegov presek, koji će biti značajna dopuna danas već zaživelom diskursu o bioetici i daljem razvoju perspektive biopolitike na ovim prostorima, nego nesumnjivo i inspirativna građa za nove analize današnje stvarnosti i našeg samorazumevanja”.
Pismo: latinica
Povez: meki
Format: 14,5×20,5
Strana: 412
Godina: 2019
ISBN: 9788663911062